Jak si vybrat kvalitní akvarelový papír

Kvalitní papír je bez nadsázky ta nejdůležitější pomůcka v akvarelu. Můžete používat ty nejkvalitnější barvy na trhu, ale na nevhodném papíře nebudou vypadat dobře. A naopak pokud použijete klidně i studentské barvy, výsledek bude na kvalitním bavlněném papíře vypadat o sto procent lépe!

Kvalita papíru má vliv například na to,

  • jak snadno se na něm barvy rozpíjí
  • jak papír absorbuje vodu a barvy
  • jestli se z něj barvy snadno vymývají
  • jestli na něm barvy zasychají rovnoměrně
  • jestli při nanesení více vrstev papír žmolkovatí
  • jak snadno se z něj odstraňuje maskovací kapalina nebo maskovací páska

V tomto článku najdete stručný přehled, čemu věnovat pozornost při výběru papíru, tak aby se vám s ním následně dobře pracovalo.

Druhy akvarelového papíru

Akvarelový papír dělíme podle dvou základních hledisek: podle složenípodle povrchové úpravy.

Druhy akvarelového papíru podle složení

Akvarelové papíry se vyrábí nejčastěji z bavlny nebo celulózy (nebo z kombinace obou těchto surovin v různém poměru). Méně často narazíte také na papír s příměsí jiných materiálů – např. lnu nebo bambusu. V tomto článku se zaměřím na dva nejčastější typy: papír ze 100% bavlny a papír ze 100% celulózy.

100% celulóza

Papír z celulózy (dřevité kaše) je levnější a barvy na něm zůstávají zářivější, protože do něj pigmenty neproniknou tak hluboko. Jeho nedostatkem je, že se nehodí na všechny akvarelové techniky. Hůř nasává tekutinu, a tak se nehodí na techniky, které vyžadují velké množství vody. Barvy na něm zasychají rychleji, takže je nutné i rychleji malovat. Jeho povrch se snáz poničí a má tendenci tvořit žmolky.

100% bavlna

Papír z bavlněných vláken pojme velké množství vody, zůstane vlhký po delší dobu a zvládne nanesení mnoha vrstev, aniž by se poničil. Jeho nevýhodou je vyšší cena.

Jak poznáte, jestli papír obsahuje bavlnu? Hledejte na přebalu nápis “100% bavlna” nebo v angličtině “100% cotton”. Bavlna je drahá surovina a výrobci se vždy chtějí touto informací pochlubit, takže pokud nápis na obalu nenajdete, papír bavlnu neobsahuje.

Jak poznáte, jestli papír obsahuje bavlnu? Hledejte na přebalu nápis “100% bavlna” nebo v angličtině “100% cotton”. Bavlna je drahá surovina a výrobci se vždy chtějí touto informací pochlubit, takže pokud nápis na obalu nenajdete, papír bavlnu neobsahuje.

Druhy akvarelového papíru podle povrchové úpravy

V obchodech jsou k dostání 3 typy povrchu akvarelového papíru:

  • lisovaný za tepla (hot pressed)
  • lisovaný za studena (cold pressed)
  • hrubý (rough)

Papír lisovaný za tepla je dokonale hladký a velmi savý. Zachovává výraznější barvy a hodí se pro detailní práci. Jeho nevýhodou je, že jsou na něm lazury obtížněji kontrolovatelné a někdy zasychají s ostrými okraji. Hodí se pro zkušenější malíře.

Papír lisovaný za studena má lehkou texturu a je vhodný jak pro velkoplošné lazury, tak pro malování jemných detailů. Snadno se používá a je nejuniverzálnější a nejvhodnější pro začátečníky.

Hrubý papír má výraznější strukturu a snadno se na něm vytváří zrnitý efekt, který se často využívá například v krajinomalbě.

3 typy povrchu akvarelového papíru. Na fotce zleva doprava: lisovaný za tepla, lisovaný za studena a papír s hrubým povrchem.

3 typy povrchu akvarelového papíru. Na fotce zleva doprava: lisovaný za tepla, lisovaný za studena a papír s hrubým povrchem.

Gramáž papíru

Gramáž udává hmotnost archu papíru o velikosti 1 metr čtvereční. Čím je hodnota gramáže vyšší, tím je papír silnější, odolnější a po namočení se méně vlní. Univerzální je střední hmotnost 300 g/m2, na kterou v obchodech narazíte nejčastěji. Papíry s nižší gramáží, než 300 g/m2, se více vlní a nehodí se na techniky, které vyžadují velké množství vody. 

Jaký papír si pořídit

Skutečně se vyplatí investovat do toho nejkvalitnějšího papíru, který si v daný moment můžete dovolit. Pro malování akvarelovými barvami doporučuji používat kvalitní bavlněný akvarelový papír. Jeho cena je sice o něco vyšší, ale moje zkušenost je taková, že na jednom listu bavlněného papíru se toho naučíte víc, než na deseti listech celulózového.

Jaké značky papíru používám:

  • Arches (100% bavlna, za studena lisovaný, 300 g/m2 ) – používám nejradši a nejčastěji
  • Hahnemuehle (100% bavlna, za studena lisovaný, 300 g/m2 ) – skvělý papír, který neobsahuje žádné živočišné přísady a výrobce ho označuje jako veganský
  • Gerstaecker Centenaire (100% bavlna, za studena lisovaný, 300 g/m2 ) – papír s výborným poměrem cena/výkon. Kupovala jsem ho v Německu, v ČR se bohužel neprodává. Přesto mi připadá fér ho tady zmínit, protože ho používám často – na studie, na rozcvičení před malbou i na finální obrázky.
Papíry, které používám nejčastěji: Arches (100% bavlna, cold pressed, 300 g/m2) a Hahnemühle (100% bavlna, cold pressed, 300 g/m2)

Moje oblíbené značky bavlněného papíru: Arches a Hahnemühle.

Celulózový papír používám jen výjimečně, například na procvičování tahů štětcem nebo testování barevných kombinací. Pro tyto účely se mi osvědčil kroužkový blok Canson XL Aquarelle (celulóza, za studena lisovaný, 300 g/m2).

Celulózový papír používám jen výjimečně, například na procvičování tahů štětcem nebo testování barevných kombinací. Pro tyto účely se mi osvědčil kroužkový blok Canson Aquarelle (za studena lisovaný, 300 g/m2).

Celulózový papír nikdy nepoužívám na finální obrázky. Používám ho převážně na procvičování tahů štětcem.

Tato doporučení berte jako inspiraci a odrazový můstek pro vaše vlastní experimenty s akvarelovým papírem. Každý má svoje oblíbené pomůcky a materiály, se kterými se mu dobře pracuje. Důležité je najít ty, které nejlépe vyhovují vám a vašemu stylu malování.

Kreslím, tvořím, maluju, píšu. Baví mě sdílet své zkušenosti s výtvarnými technikami a inspirovat k radosti z tvůrčího procesu. Více o mně si přečtěte zde >>
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Průvodce akvarelovými pomůckami

    Získejte eBook zdarma s přehledem rozmanitých typů akvarelových papírů, štětců a barev a dalších užitečných pomůcek.