Pamatujete, jak si Harry Potter kupoval u Ollivandera svoji první kouzelnickou hůlku? Na stole se hromadily kusy, které už vyzkoušel, než konečně vzal do ruky tu pravou, ze které vytryskly zlaté jiskry a Harry vesele odkráčel se svojí legendární cesmínovou hůlkou.
Výběr akvarelového štětce se tomu v mnohém podobá (tedy až na ty jiskry 😄). Občas se stane, že vám i velmi kvalitní štětec zkrátka nesedne. A naopak někdy si zamilujete štětec, který není úplně dokonalý, ale skvěle vám padne do ruky a maluje se s ním téměř samo.
Stejně jako Harry u Ollivandera možná vyzkoušíte pár průměrných štětců, než narazíte na ten svůj, se kterým se vám bude nejlíp kouzlit.
V každém případě se ale vyplatí znát základní typy akvarelových štětců a jejich přednosti a nedostatky. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že si vyberete ten správný. A právě na to se zaměříme v tomto článku. Na závěr vám pak dám tip na tři základní štětce, které by vám neměly chybět ve výbavě.
Při výběru štětce věnujte pozornost těmto vlastnostem:
Obecně by akvarelový štětec měl být měkký, dobře absorbovat tekutinu a následně ji při malování rovnoměrně uvolňovat. Současně musí být dostatečně pružný, aby si i v mokrém stavu udržel ostrou špičku.
Podle typu vlasu dělíme akvarelové štětce na tyto druhy:
Přírodní štětce se vyrábí nejčastěji z veverčích nebo sobolích ocasních chlupů. Skvěle absorbují tekutinu a následně ji rovnoměrně uvolňují. Navíc dobře drží tvar a špičku i v mokrém stavu. Jejich nedostatkem je vyšší cena a etické hledisko.
Syntetické štětce se vyrábí z polyesterového vlákna. Jsou zpravidla levnější a odolnější, než přírodní štětce. Díky vyšší pružnosti umožňují výbornou kontrolu tahů. Jejich slabinou je, že absorbovanou tekutinu neuvolňují tak postupně a rovnoměrně.
Smíšené štětce obsahují mix přírodních a syntetických chlupů a spojují v sobě výhody přírodního vlasu a umělého vlákna.
Přednosti:
Nedostatky:
Jak vidíte, všechny typy štětců mají své přednosti a nedostatky. Dobrá zpráva je, že syntetické štětce už dnes lze koupit v tak vysoké kvalitě, že se těm přírodním v mnoha aspektech vyrovnají.
Pokud tedy nechcete přírodní štětce používat například z etických důvodů, s kvalitními syntetickými si naprosto vystačíte. Osobně mám ráda syntetické štětce i kvůli jejich skvělému poměru ceny a výkonu.
Pro životní prostředí bohužel nejsou ideální ani přírodní, ani syntetické štětce, a tak je důležité dobře se o ně starat, aby vám vydržely co nejdéle.
Akvarelové štětce se dále dělí podle tvaru hlavy (štětin). Zde je výběr těch nejčastěji používaných:
Má konický tvar hlavy a je to univerzální a v akvarelu zdaleka nejpoužívanější typ štětce. S jeho pomocí lze vytvořit celou řadu efektů a druhů stopy, od širokých (pokud použijeme jeho širokou stranu) až po zcela jemné detaily při použití špičky.
Má plochý tvar hlavy, tvoří širokou stopu a jeho hranou lze malovat jemnou linii.
Kulatý štětec se špičkou, který se od běžného kulatého štětce liší způsobem upevnění vlasu k násadce. Místo kovové objímky je použita plastová trubička pevně omotaná drátkem.
Takto se štětce vyráběly v minulosti a místo plastové trubičky se používalo husí brko. Výhodou je, že ve srovnání s klasickým kulatým štětcem pojme větší množství vody a zpravidla velice dobře tvoří špičku.
Tenký kulatý štětec s delším vlasem pro extra dlouhé tahy.
Malý kulatý štětec s kratším vlasem a jemnou špičkou má výbornou ovladatelnost při tvorbě nejdrobnějších detailů.
Široký plochý štětec na malování velkých ploch
Váš osobní výběr štětců se bude z velké části odvíjet od vašeho stylu a témat, která malujete, nebo chcete malovat.
Obdivujete díla s výraznými impresionistickými tahy, nebo spíš realismus? Na jak velký formát papíru budete malovat? Baví vás portréty, dětské ilustrace, krajinomalba nebo třeba fotorealistické obrazy květin? V každém z těchto případů budete potřebovat trochu jinou sadu štětců.
Pokud ale s akvarelem začínáte a svůj styl a téma teprve objevujete, můžete se inspirovat následujícím výběrem třech základních štětců, které by neměly chybět ve vaší základní sadě pomůcek.
Pro práci s papírem formátu A4 se skvěle hodí například velikost 8. Bohužel velikosti štětců nejsou nijak standardizované, a tak se u různých výrobců trochu liší. Vždy proto věnujte pozornost průměru hlavy štětce v milimetrech.
Na fotce vidíte štětce od několika mých oblíbených značek, které jsou velikostně srovnatelné a osvědčily se mi jako univerzální štětec, se kterým maluju většinu času. Do výběru jsem zahrnula i o malinko větší štětce francouzského typu, které momentálně používám úplně nejradši.
Několik let byl mým nejoblíbenějším štětcem Princeton Neptune velikost 8. To byla ta moje kouzelná hůlka, která sice nebyla dokonalá (špička se opotřebovává rychleji, než u některých jiných značek a i savostí už ho dnes některé jiné značky předčí), ale byla radost s ním malovat.
Momentálně je můj favorit smíšený štětec francouzského typu DaVinci Mix-B vel.2 (všimněte si, že číslování francouzských štětců se výrazně liší od těch klasických).
Nejlepší poměr cena/výkon má z tohoto výběru štětec Simply-T Kazan velikost 8.
Na namáčení a malování větších ploch se vám bude hodit široký plochý štětec (mottler) nebo velký kulatý štětec. Když jsem začínala s akvarelem, půjčila jsem si od syna široký štětec z dětské sady štětců Ikea MÅLA a posloužil mi tak dobře, že jsem ho už nevrátila (sorry, Luky🙈). To je moje dirty secret a tajný tip pro vás na „mottler“ s nejlepším poměrem cena/výkon.
Po třech letech jsem si koupila mottler DaVinci Casaneo, a i přesto často raději sáhnu po tom levném z Ikea, protože jsem na něj zvyklá a pracuje se mi s ním skvěle.
Třetí štětec, který by neměl chybět ve vaší základní výbavě je malý kulatý štětec na ty nejdrobnější detaily. Můj aktuální favorit je Escoda Perla velikost 1. Výborně drží tvar a špičku a umožňuje vysokou kontrolu tahů.
Jako vždy tato doporučení berte jako inspiraci a odrazový můstek pro vaše vlastní experimenty s akvarelovými štětci. Každý má svoje oblíbené pomůcky a materiály, se kterými se mu dobře pracuje. Důležité je najít ty, které nejlépe vyhovují vám a vašemu stylu malování.