Mám pro vás skvělou zprávu 🤩. Abyste mohli začít malovat akvarelem, vůbec nepotřebujete velkou sadu barev. Správně zvolených 5 – 12 barev vám umožní namíchat si širokou paletu odstínů. Postupně si pak svoji sbírku můžete rozšiřovat, protože co si budeme – nakupování akvarelových pokladů je extrémní návykovka 🙈😁.
V tomto článku se na výběr a míchání akvarelových barev podíváme hlavně prakticky, tak abyste si z pouhých pěti barev dokázali namíchat celou škálu odstínů.
Používání malé sady barev má několik nesporných výhod:
Základ akvarelové palety je primární trojice barev:
„Primární“ znamená prvotní, hlavní, základní. Primární barvy nelze namíchat z jiných barev, ale jejich mícháním můžete získat všechny ostatní barvy.
V moderní teorii barev také narazíte na primární trojici cyan (azurová), magenta (purpurová) a žlutá. Na rozdíl mezi tradičními a moderními primárními barvami se podrobně mrkneme v nějakém z budoucích článků.
Pro zjednodušení ráda přemýšlím o primárních barvách jako o třech rodinách nebo kategoriích barev. Pokud zvolíte správné zástupce z každé kategorie, dokážete z pouhých třech barev vykouzlit nepřeberné množství odstínů.
Do začátku se hodí například tato základní kombinace:
Studená červená až červenofialová barva, která je o malinko teplejší než magenta.
Kouzelná, jemně granulující modrá, bez které už si svoji paletu nedokážu vůbec představit.
Ráda používám W&N: Winsor Yellow – PY154, Schmincke Horadam: Pure Yellow – PY154, Van Gogh: Transparent Yellow Medium – PY128, vhodný je také pigment PY151.
Takto byste mohli pokračovat dál a vytvářet další odstíny z mixů, které vám právě vznikly (například oranžovou míchat s ultramarínem v různých poměrech). Tím vznikne škála tlumených odstínů, které obsahují všechny tři primární barvy. Nevýhodu je, že v některých případech mohou být tyto odstíny už trochu ploché a nezajímavé.
Dokázat si namíchat jakýkoliv odstín ze tří základních barev je skvělá dovednost a rozhodně se vyplatí si to vyzkoušet. V tomto článku ale zůstaneme u kombinací vzniklých vždy pouze ze dvou pigmentů.
Další dvě praktické barvy do základní sady, které vám usnadní a urychlí míchání, jsou:
Kromě toho, že je tato zemitá hnědá barva krásná sama o sobě, hodí se taky skvěle na míchání. Vyzkoušejte si to opět prakticky:
Studená varianta ftalové zelené. Ujistěte se, že je vyrobena z pigmentu PG7. Vyzkoušejte si s její pomocí namíchat tyto směsi:
Se vzniklými odstíny si teď můžete dál hrát a experimentovat. Můžete do nich například postupně přidávat víc vody a sledovat, jak se budou měnit. Vytvoříte si tak praktickou tabulku různě naředěných variant, ke které se můžete vracet, kdykoliv budete hledat zajímavé barvy pro svoji tvorbu.
Jako vždy i tady platí, že tato doporučení jsou jen inspirací a odrazovým můstkem pro vaše vlastní experimenty s akvarelovými barvami. Každý má svoje oblíbené pomůcky a materiály, se kterými se mu dobře pracuje. Důležité je najít ty, které nejlépe vyhovují vám a vašemu stylu malování.